Vzorový projekt lokální výtopny
Výhodou řešení je specifický návrh technologií a jejich propojení na základě reálných požadavků zákazníka, charakteristice spotřeby elektřiny, tepla a chladu.
Výchozí stav stávajícího zařízení
Lokální výtopna, o celkovém výkonu 500 kW, která dodává teplo do komplexu 6 velkých bytových domů. Dodávky tepla jsou výhradně z plynových kotlů v teplovodním systému centrálního zásobování teplem.
Návrh řešení
Varianta 1
Optimální varianta z hlediska výkonu zdrojů a snížení uhlíkové stopy
Fotovoltaická elektrárna umístěna výhradně na střechách bytových domů a vlastní kotelny. Výroba tepla ze stávajícího plynového zdroje je doplněna o tepelná čerpadla a elektrokotle. Výkony zdrojů jsou navrženy pro maximálně efektivní využití vlastní výroby a maximální redukci uhlíkové stopy při zachování ceny tepla. Navržená akumulace výrazně navyšuje možnost využití obnovitelné energie a cenově výhodnou výrobu tepla při nákupu elektrické energie v době denních minim.
Varianta 2
Optimální z hlediska ekonomiky a možností distribuční soustavy
Výkon fotovoltaické elektrárny a příkon zdrojů je v této variantě snížen na aktuální limity distribuční soustavy v dané lokalitě. Adekvátně k tomuto snížení je upravena dimenze akumulace tepla. Systém je navržen tak, aby umožnil budoucí rozšíření po odstranění aktuálních limitů.
Vyhodnocení úspory uhlíkové stopy
Varianta 1
Optimální varianta z hlediska výkonu zdrojů a snížení uhlíkové stopy
Celková úspora uhlíkové stopy činí cca 42 % oproti výchozímu stavu za předpokladu nákupu elektrické energie se zárukou původu. Uhlíková stopa ze spotřeby plynu je zde na polovině oproti výchozímu stavu.
Varianta 2
Optimální z hlediska ekonomiky a možností distribuční soustavy
I při snížení celkového výkonu nových zdrojů je možnédosáhnout až 35% úspory uhlíkové stopy, a to díky efektivnímu využitíúčinných tepelných čerpadel a akumulace tepla. Produkce uhlíkové stopy zezemního plynu redukována na 2/3 oproti výchozímu stavu.
** V kg CO2/rok, nákup energie z obnovitelných zdrojů
Výhody hybridního řešení
Ekologický přínos
hybridního systému je možnost propojení současných zdrojů s obnovitelnými zdroji energie s vysokým důrazem na krátkodobou akumulaci tepla, díky které systém umožní zásadním způsobem redukovat spotřebu fosilních paliv. Při propojení systému s komunitní energetikou je navíc umožněno přímé využití přebytečné energie municipálních obnovitelných zdrojů, která by jinak mohla být mařena.
Z ekonomického hlediska
systém stabilizuje, zlepšuje nebo zachovává cenu tepla na srovnatelné úrovni a navíc při propojení s dalšími oblastmi (například veřejné nabíjení elektromobilů nebo spotřeba městských objektů) může výrazně snížit celkové náklady na elektrickou energii pro tyto provozy.
Provozní výhodou
je významné přispění k diverzifikaci zdrojů a tedy možnost volby optimální sestavy aktuálně provozovaných zdrojů dle aktuálních cen na trhu. Systém navíc klade důraz na zachování dostatečného disponibilního výkonu a kapacity záložních zdrojů pro bezpečné zajištění dodávek tepla.
Jistě se ptáte...
Jak časově náročná je komplexní realizace Zeleného teplárenství?
U menších lokálních výtopen počítáme 12 až 24 měsíců, u větších projektů 18 až 36 měsíců včetně dokumentace a zajištění stavebního povolení a realizace projektu.
Jaká je výše investic, možné financování či čerpání evropských dotací?
Výše investic jsou závislé na velikosti projektu a pohybují se od vyšších stovek tisíc až po desítky milionů korun.
Evropské dotace je možné čerpat na jednotlivé části separátně (například pouze na FVE), při vhodném návrhu a provozu zdrojů vedoucím ke snížení ekologické zátěže je možné čerpat dotační podporu na komplexní řešení energetického celku z dotačního titulu Heat Modernizačního fondu.